Podujatia

BABIČKA PREŠOVSKÉHO KRAJA

Babička Prešovského kraja 2021

 

Babičkou Prešovského kraja za rok 2021 je Mária Valigurská z Nižných Ružbách

 

V Dome kultúry v Starej Ľubovni sa v stredu 8. septembra 2021 popoludní stretlo 5 babičiek z piatich regiónov Prešovského kraja, aby zabojovali o titul Babička Prešovského kraja 2021.

Eva Grohoľová z Beloveže (okres Bardejov), Anna Závacká z Prešova, Mária Antolová z Pečovskej Novej Vsi (okres Sabinov), Mária Valigurská z Nižných Ružbách (okres Stará Ľubovňa) a Helena Bažalíková z Nižného Hrušova (okres Vranov nad Topľou) sa predstavili v troch súťažných disciplínach:

 

1. Tradíciu odovzdávame deťom, v ktorej babičky priblížili detský ľudový kroj či spoločenské oblečenie z obce alebo mesta, z ktorého pochádzajú.

2. Načieram do minulosti. Úlohou súťažiacich bolo vyrozprávať zaujímavú, veselú, smutnú alebo poučnú príhodu, ktorá súvisí z ich životom v rodnej obci.

3. Ukáž, čo vieš. V záverečnej disciplíne predviedli babičky svoj talent, vedomosti, znalosti, danosti a zručnosti.

 

Porota v zložení Peter Sokol - predseda, Mária Žemličková a Alžbeta Chamillová nemala ľahkú úlohu. Babičky sa prezentovali vo všetkých disciplínach naozaj na profesionálnej úrovni. Ako v závere povedal Peter Sokol: "Všetky ste víťazky! Dnes zo Starej Ľubovne nikto neodchádza porazený. Máte náš obdiv a úctu..." Titul Babička Prešovského kraja si napokon odniesla reprezentantka domáceho Staroľubovnianskeho regiónu Mária Valigurská z Nižných Ružbách, ktorú si pamätáme nielen ako víťazku okresnej súťaže Naj babička, ale aj zo súťaže o naj gruľovník či kysnutý koláč, ktoré sa konajú vždy v rámci Ľubovnianskeho majálesu. Zaujali najmä jej vlastnoručne vyšívané kroje a príhoda z vojny, ktorú veľmi sugestívne vyrozprávala.

Babičky v Meste kultúry 2021 pozdravili aj prednosta MsÚ Aleš Solár a prednosta OÚ Richard Malý.

V programe vystúpili žiaci ZUŠ Jána Melkoviča: Peter Sokol, Sára Sokolová a Ema Jeleňová, tanečná skupina seniorov MAJA z Bardejova a FS Barvinok z Kamienky.

Pod scenár a réžiu programu sa podpísali Eva Kollárová a Martin Karaš, technická spolupráca Maroš Matoľák. Programom sprevádzala Nikola Škvarová.

Podujatie zorganizovali Okresná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska, Ľubovnianske osvetové stredisko a Mesto Stará Ľubovňa.

Spoluorganizátormi boli: PSK, Okresný úrad v Starej Ľubovni, Ľubovnianska knižnica a OO Únie žien Slovenska.

Nastavenia cookies